Budišov

Zámek Budišov

 
 
 

Na místě dnešního zámku stávala od 13. století vodní tvrz, jejímiž majiteli byli páni z Lomnice. Na renesanční zámek ji nechal přestavět v 70. letech 16. století Václav Berka z Dubé. Vznikla tak stavba uzavřeného půdorysu s pravoúhlým nádvořím vyzdobeným arkádami. Dnešní podobu dala zámku honosná přestavba v barokním stylu za hrabat Paarů ve 20. letech 18. století. Charakterizuje ji podstřešní patro, portál a kamenný most. V předzámčí byly postaveny hospodářské budovy. V téže době vznikl kolem zámku francouzský park se 4 rybníky. Z jeho původně bohaté sochařské výzdoby zbylo již jen torzo sfinga, socha Atlase. V letech 1776 - 1781 proběhly v zámku další interiérové úpravy. Posledním majitelem Budišova byl JUDr. Richard Baratta-Dragono, jenž na zámku sídlil do roku 1945. Po té byla část zámku přeměněna na bytové jednotky, v části krátce sídlila škola, později sklad textilu. V roce 1972 objekt převzalo do správy Moravské zemské muzeum a zřídilo zde depozitáře přírodovědných oddělení. Od roku 1991 je zpřístupněna část depozitáře zoologických sbírek. 
 

Vycpaniny a obratlovci - Pochází z 1. poloviny 19. století. Jejími tvůrci byli např. A . Schwab, F. Chorinsky, J. Seilern, J. Bakeš, R. Salm. Kolekce je postupně doplňována a rozšiřována přírůstky získanými vlastní sběrnou činností pracovníků zoologického oddělení muzea nebo dary či koupí od jeho příznivců. Jsou to např. exponáty ryb, ptáků a savců získané během expedic do Delty Dunaje v letech 1979 - 1990, sběry z Kuby (1987), Jakutska (1991) a Jižní Ameriky (1994 - 1998). Během prohlídky depozitáře lze kromě většiny druhů žijících u nás spatřit exotické ptáky z Nové Guineje, Austrálie či jižní Ameriky (rajky, kolibříci, tukani, papoušci) nebo africké pštrosy, různé druhy vodního ptactva (čápi, volavky, ibisi, albatrosi, fregatky, plameňáci, husy, kachny, racci) i typické obyvatele chladných oblastí (tučňáci, alka, alkoun, chaluha). Dravce reprezentují např. orli, kondoři a supi. Ze savců jistě upoutá ptakopysk, zástupci primátů či šelmy (lev, tygr, medvěd hnědý i lední) nebo sudokopytníci (srnec, daněk, kozorožec). Zajímavou podívanou jsou i trofeje z loveckých výprav na počátku 20. století (paroží, rohy a preparované hlavy antilop, buvolů, buvolců, pakoňů, zeber, sobů a losů). V muzejní sbírce jsou zastoupeny i exponáty ryb, obojživelníků či plazů (žralok, rejnok, platýs, mečoun, rohatka, listovnice, krokodýl, hroznýš, kobra, kareta, želva sloní). Vděčným objektem pro zájemce je i kolekce mořských bezobratlých konzervovaná v lihu ve skleněných válcích (houby, koráli, hlavonožci), stejně jako velké množství ulit a lastur mořských měkkýšů. Nově je instalována rozsáhlá sbírka koster i lebek, a více než 200 raků a krabů vč. největších zástupců - humra, langusty, velekraba japonského.

 

Kromě prohlídky zámeckého parku doporučujeme procházku do okolí s typickou přírodou Českomoravské vrchoviny. Na vrcholu Věterák za parkem lze spatřit zbytky kamenného větrného mlýna holandského typu, na městečku kostel s pozoruhodnou korouhví na renesanční věži a v nedalekých obcích Nárameč a Pyšel zachované zbytky zemanských tvrzí. Soustavu 4 rybníků v zámeckém parku doplňují rybníky v lese pod Věterákem, u Kundelova a větší Pyšelák.
 
Výtvarná soutěž pro děti – návštěvníky nazvaná Budišovský tukan. Téma a další propozice získají děti při osobní návštěvě zámku během května a června. Všechny práce do soutěže v tomto období zaslané jsou od července do září vystaveny ve vstupních prostorách zámku a ke konci září práce vybrané porotou slavnostně ohodnoceny keramickými plaketami s reliéfem tukana, knihou či věcnými dary.